Uroczyste otwarcie zabytkowej alei bukowa Nacław - Jacinki po pielęgnacjach - Aleje dla bioróżnorodności
Events, News

Aleja Bukowa Nacław – Jacinki gm. Polanów, pow. koszaliński, woj. zachodniopomorskie została założona na przełomie XVII i XVIII w. Obsadzanie poboczy dróg drzewami było w tym czasie normalną praktyką, ale rzadko wykorzystywano do tego buki, co czyni z Alei Bukowej obiekt unikalny w skali kraju. Aleja jest zbiorowym pomnikiem przyrody, obejmującym 557 drzew, z których najstarsze drzewa mają ponad 200 lat.

Aleje przydrożne to bardzo ważne siedliska przyrodnicze i korytarze ekologiczne, szczególnie w krajobrazie rolniczym. Ich znaczenie przyrodnicze rośnie z wiekiem drzew alejowych i jest nie do przecenienia dla wielu gatunków ptaków, ssaków i owadów.

Aleja Bukowa poddana została gruntownym zabiegom pielęgnacyjnym w ramach projektu Aleje jako ostoje bioróżnorodności. Ochrona alej przydrożnych jako korytarzy ekologicznych i siedlisk przyrodniczych w celu zachowania bioróżnorodności na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz powiatu Vorpommern-Greifswald, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Narodowy Instytut Wolności Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich oraz przy wsparciu Baltic Sea Conservation Foundation.

21 marca 2022 planowane jest uroczyste otwarcie alei po wykonanych zabiegach pielęgnacyjnych wraz z odsłonięciem dwóch tablic informacyjnych

fot. autorstwa „Bush Doctor”, „Kaskaderzy Zieleni”, Federacja Zielonych „GAJA” 

Wydarzenie objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Botaniki w ramach Roku Botaniki 2022

Czcionka