Trasa alejowa w Niemczech - Aleje dla bioróżnorodności
News

Inicjatywa dla niemieckich alei pojawiła się w 1990 r., kiedy to po zjednoczeniu wielu obywateli wyrażało swój niepokój, że unikatowe aleje należy poświęcać na rzecz budowy dróg. Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Lasów, ADAC i inne stowarzyszenia rozpoczęły następnie projekt „Save the Avenues”, będący podstawą dzisiejszej drogi alejowej.

Dziś Deutsche Alleenstraße przecina całe Niemcy w dziesięciu etapach i łączy liczne zabytki po lewej i prawej stronie trasy. Punktem wyjścia jest Rugia w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Droga na południe prowadzi przez krainę tysiąca jezior przez liczne stare miasta, które zostały odrestaurowane zgodnie z oryginałem i mają przemyślany ceglany urok. Odcinek trasy Rheinsberg – Dessau – Wittenberg zachwyca jeziorami i kontrastami: wspaniałe budynki obok malowniczej naturalnej idylli.

Z Dessau Deutsche Alleenstraße prowadzi przez góry Harz do Duderstadt. Region z tradycjami górniczymi i miastami szachulcowymi, które warto zobaczyć. Trasa z Wittenbergi przez Drezno do Plauen przebiega przez kraj związkowy Saksonię. Warto odwiedzić bogate w kulturę miasta ze starymi uliczkami, zamkami i pałacami. Turyngia, „zielone serce Niemiec”, przecina się w drodze z Plauen lub Duderstadt do Fuldy. Z miejscami o bogatej historii, takimi jak Wartburg i wyjątkowymi cudami natury, takimi jak baśniowe groty w Saalfeld.

Przez Hesję i Nadrenię-Palatynat trasa z Fuldy do Bad Kreuznach oferuje nie tylko imponujący krajobraz wulkaniczny Vogelsberg, ale także możliwość wędrówki śladami Rzymian. Od Bad Kreuznach do Freudenstadt Deutsche Alleenstraße łączy nizinę Górnego Renu z wyżynami Schwarzwaldu. W Badenii-Wirtembergii trasa prowadzi z Freudenstadt na wyspę Reichenau i oferuje różnorodne możliwości podróży w czasie do odległych epok.

Od 2009 roku Deutsche Alleenstraße przecina również Nadrenię Północną-Westfalię: z Höxter do Dortmundu, najpierw przez Las Teutoburski, następnie przez region Münsterland, by ostatecznie dotrzeć do Zagłębia Ruhry w pobliżu Dortmundu. Trasa prowadzi na południe przez Bergisches Land do Bad Honnef.

To, który etap wybierają podróżni i jakie destynacje planują odwiedzić i w których się zatrzymają, pozostawia się ich osobistym interesom. Nie tylko sama trasa jest przeżyciem – warto zobaczyć również liczne zabytki wzdłuż Deutsche Alleenstraße i okolic.

Deutsche Alleenstraße umożliwia doświadczenie:

> podróżować bez pośpiechu spokojną aleją przez niemieckie krajobrazy;

> poza trasą, z północnego wschodu na południowy zachód, aby wytropić znane zabytki i małe miejsca warte zobaczenia;

i doświadczyć kompatybilności natury, mobilności, kultury i turystyki.

Rodzaj trasy: trasa turystyczna

Tematyka: przyroda, kultura

Start/meta: Rugia / wyspa Reichenau

Długość: 2900 km

Kraje związkowe: Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Saksonia, Dolna Saksonia, Turyngia, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Hesja, Badenia-Wirtembergia

Źródło: https://www.outdooractive.com/

Czcionka