Dzień Krajobrazu - Aleje dla bioróżnorodności
News

20 października w Polsce po raz piąty obchodzony będzie Dzień Krajobrazu. W tym roku tematem przewodnim obchodów będzie drzewo w krajobrazie, które występuje w każdym jego typie – począwszy od krajobrazu rolniczego, po aglomeracje miejskie. Pojedyncze drzewa, ich skupiska w postaci zadrzewień grupowych lub liniowych stanowią nie tylko zróżnicowanie krajobrazu, ale także pełnią funkcje przyrodnicze, klimatyczne czy kulturowe.

W 2016 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła dzień 20 października Dniem Krajobrazu, a w odpowiedzi na inicjatywę GDOŚ Rada Europejska w 2017 r. ogłosiła dzień 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.

Wzorem lat ubiegłych GDOŚ zaplanowała dalsze rozpowszechnianie idei organizacji „spacerów krajobrazowych”, które powinny się odbywać nie tylko w obszarach przyrodniczych, ale także kulturowych, pod hasłem „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa”.

Przyłączając się obchodów Dnia Krajobrazu, Federacja Zielonych GAJA serdecznie zaprasza do odwiedzania „Doliny Miłości” – parku naturalistyczno-krajobrazowego, położonego w miejscowości Zatoń Dolna w gminie Cedynia.

Więcej informacji na temat Dnia Krajobrazu znajdą Państwo na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.  Na stronie GDOŚ można również, za pomocą specjalnego formularza, zgłaszać wszelkie informacje i inicjatywy związane z obchodem tego, jakże przyjemnego dnia.

POST A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

Czcionka